Co je bridž?
Co je bridž?
Bridž je nejkomplexnější karetní hra. Dává prostor logice, představivosti a paměti. Toho prostoru je tolik, že se bridžem můžete mnoho let zabývat několik hodin denně a stále nebude vyčerpán. Výhodou je, že při pronikání do jeho tajů se můžete zastavit na libovolném stupni. Můžete hrát a odhazovat bezstarostně karty jako třeba při žolíku nebo můžete studovat schémata sehrání předních bridžových hráčů.
Bridž má lehká pravidla...
Hrají v něm proti sobě dvě dvojice. Na začátku se určí závazek a jedna z dvojic se snaží uhrát určený počet zdvihů, karbaníci říkají štychů. Druhá dvojice zase dělá všechno proto, aby se to nepovedlo. Základní pravidla sehrávky jsou opravdu snadná. Musí se přiznávat barva, nemusí se přebíjet a nemusí se dávat trumf. Nejvyšší karta ve zdvihu vyhrává a její majitel vynáší do nového zdvihu. I když si bridž může zahrát v zásadě každý, ovládnout jeho záludnosti chce trpělivost a pouze ti nejlepší dokážou ovládnout všechny aspekty hry dokonale.
Bridž je zábava…
Dá se hrát při kávě či čaji, v kruhu přátel, dá se u něj povídat a donekončena přemítat a rozebírat, co se mohlo udělat, aby závazek byl, či nebyl splněn. Pokud rádi cestujete a poznáváte nové přátele a nová místa, právě pro vás jsou pořádány nezapomenutelné bridžové dovolené, na nichž ve dne užíváte přírody, slunce a pohybu a po večerech se nenudíte, ale hrajete karty. Pro soutěživé hráče jsou pořádány soutěže nejen v tuzemsku, ale také v zahraničí.
Bridž je pro každého…
Naučí se ho desetileté dítě, školák se učí logickému myšlení a poznává mnoho přátel, ženám na mateřské dovolené přinese rozptýlení a možnost komunikace, pracující pobaví po práci a i v důchodu vám přinese mnoho zábavy ve společnosti. Budete-li hrát tenis, přijde čas, kdy už nedoběhnete žádný míček, budete-li hrát hokej, přijde čas, kdy už nebudete moci obout brusle, budete-li házet oštěpem, přijde čas, kdy ho už neuzvednete. Bridž můžete hrát téměř s jakýmkoli handicapem, nejednomu bridžistovi pomohl také při překonání těžkých nemocí.
Bridž je sport…
Koho baví srovnávat se s ostatními, soutěžit a vyhrávat, nemusí hrát jen doma. Bridžové svazy pořádají nepřeberné množství soutěží pro různé věkové a výkonnostní kategorie. Můžete soutěžit u vás v klubu, můžete se pokusit vyhrát mistrovství republiky, a pokud budete opravdu dobří, můžete naši republiku reprezentovat na mistrovsví Evropy či světa.
Bridž je nenáročný na vybavení…
Nepotřebujete žádné zvláštní a drahé potřeby, nemusíte si pořizovat drahou výstroj. Stačí balíček karet a brána do světa bridžových rozkoší je zcela otevřena.
Bridž je o dovednostech, ne o štěstí…
Tato hra má dvě formy - společenskou a sportovní. Sportovní bridž se od ostatních karetních her liší tím, že pro něj byl vypracován důmyslný systém hodnocení, který neupřednostňuje hráče s dobrými kartami, ale ty, kteří se svými kartami dokážou nejlépe hrát. Záleží tedy především na schopnostech a dovednostech, ne na štěstí při rozdávání. To z této hry činí napínavou bitvu.
Bridž vás zdokonaluje…
Bridž vás udržuje v duševní kondici. Zlepšuje paměť, cvičí představivost, nedá upadnout vašim logickým schopnostem. Pokud potřebujete procvičovat mozek a chcete, aby jeho možnosti a schopnosti zůstávaly na dobré úrovni, pak je hraní bridže přesně ta činnost, kterou hledáte.
Bridž je na internetu…
Rádi byste hráli, ale nebaví vás chodit mezi lidi nebo prostě z nějakého důvodu nemůžete? Ve vašem městě není žádný bridžový klub? Nevadí, je tady internet. Na bridžových serverech v každou denní i noční hodinu najdete stovky podobných nadšenců, jako jste vy, a budete si moci sednout k virtuálnímu bridžovému stolu a hrát. Můžete použít vaše pevné připojení na domácím počítači nebo můžete použít tablet, telefon. Je to jen na vás.
Bridž v České republice…
Hráči se nejčastěji scházejí v klubech, kde vás rádi přivítají u bridžového stolu, poradí vám, pomohou se zdokonalováním nebo s hledáním bridžového partnera. Velké množství turnajů o víkendech v různých částech republiky nabízí možnost kromě kvalitního bridže také poznávat české krásy. Můžete vyrazit na nějaký bridžový týden do hor či v létě k vodě. Pro závodní hráče pořádá Český bridžový svaz mistrovství republiky párů s různým hodnocením nebo celostátní ligu týmů.
Bridž je také v cizině...
Naši bridžoví reprezentanti se pravidelně účastní zahraničních turnajů, a ti nejlepší se dokonce umisťují na mistrovstvích Evropy či světa. Především naši mladí hráči jsou úspěšní a přivezli si medaile z mistrovství Evropy nebo univerziády. Máme i několik mládežnických mistrů světa.
Bill Gates povídá o bridži
Nejúspěšnější lidé světa hovoří o bridži
Pravidla bridže
Pravidla bridže
V tomto článku najdete pouze základní pravidla bridže, které potřebuje znát ke hře. Pokud však máte zájem se bridži věnovat více, přečtěte si podrobnější články, které najdete na konci této stránky.
Bridž je karetní hra a myšlenkový sport
Bridž se hraje se standardním balíčkem, který obsahuje 52 karet (tedy polovina kanastových nebo žolíkových karet, bez žolíků). V balíčku najdeme pravidelně zastoupeny čtyři barvy, které mají, podobně jako vojáci v armádě, specifické symboly a hodnosti:
-
Piky – nejvyšší barva
-
Srdce – druhá nejvyšší barva
-
Kára – třetí nejvyšší barva
-
Trefy – nejnižší barva
Každá barva obsahuje třináct karet: eso (nejvyšší), král, dáma, kluk (junek, jack), desítka, devítka, osmička, sedmička, šestka, pětka, čtyřka, trojka a dvojka (nejnižší).
Bridž je hra pro čtyři hráče
Na rozdíl od většiny her, kde hraje každý sám za sebe, bridž je hra párová. Hraje se nejčastěji u čtvercového stolu, kdy naproti vám sedí váš partner a po vaší levici a pravici sedí soupeři. V bridži se jednotlivé pozice hráčů znázorňují podle světových stran, a tak můžeme říci, že Sever má za partnera Jih, zatímco Východ má za partnera Západ (viz diagram).
Bridž je hra zdvihová (štychová)
Ve hře hráči postupně, po směru hodinových ručiček, vynesou ze své ruky (lícem nahoru) jednu kartu a položí ji na stůl. Když tak učinili všichni, tvoří každá taková čtveřice karet zdvih.
Každá jednotlivá hra se skládá ze čtyř fází:
-
Míchání a rozdávání
-
Dražba (licitace)
-
Sehrávka (vlastní hra o zdvihy)
-
Vyhodnocení (skórování)
Míchání a rozdávání
Jeden z hráčů balíček karet důkladně zamíchá a následně karty rozdá (po jedné) tak, aby každý z hráčů obdržel 13 karet. Rozdávající hráč začíná následující fázi – dražbu.
Dražba (licitace)
Cílem dražby je určit (odhadnout) počet zdvihů, který hráč společně se svým partnerem získá během sehrávky. Hráči tak činí nabízením závazků. Hráči se střídají v nabídkách po směru hodinových ručiček. Pokud se hráč nechce zavazovat, pasuje, pokud nabízí závazek, musí nabídnout více, než činila předchozí nabídka. Dražba končí, když 3 hráči po sobě pasují. Poslední nabídnutý závazek určuje:
-
útočící linku, která se snaží závazek uhrát, a obrannou linku, která se snaží soupeřům splnění závazků překazit;
-
počet zdvihů, který útočící linka musí získat během sehrávky;
-
zda se jedná o hru bez trumfů, nebo zda je jedna z barev trumfová;
-
hlavního hráče, který v aktuální hře vybírá, které karty se budou hrát z partnerovy ruky;
-
tichého hráče (partner hlavního hráče), který po prvním výnosu vyloží všechny karty na stůl a této hry se již aktivně neúčastní;
-
vynášejícího hráče do prvního zdvihu – hráč po levici hlavního hráče.
Sehrávka (vlastní hra o zdvihy)
Sehrávka je vlastní hra s kartami. Cílem hráčů je získat co nejvíce zdvihů. Útočící linka vítězí, pokud získá stejný či vyšší počet zdvihů, než činil jejich závazek z dražby. V opačném případě vítězí obránci.
Získávání zdvihů
Hráči, který přidává do zdvihu první kartu, se říká vynášející hráč (a první karta zdvihu se nazývá výnos nebo vynesená karta). Vynášející hráč může vynést libovolnou kartu ze své ruky. Ostatní hráči jsou však povinni zahrát do zdvihu tu barvu (symbol), která byla vynesena – v českém karetním slangu "ctít barvu" nebo "přiznat barvu". Na rozdíl od jiných karetních her však není nutno dávat vyšší kartu (přebíjet). Pokud však některý z hráčů již vynesenou barvu nemá, může přidat do zdvihu jakoukoli svoji kartu.
-
Nejvyšší karta ve vynesené barvě získává zdvih.
-
V případě, že je ve zdvihu trumf, získává zdvih nejvyšší trumf.
-
Do dalšího zdvihu vynáší hráč, který získal předchozí zdvih.
Sehrávka končí po odehrání všech 13 zdvihů.
Vyhodnocení (skórování)
Podle množství uhraných zdvihů a druhu závazku se přidělí párům body.
-
Útočící linka získává body za každý uhraný zdvih v závislosti na druhu závazku (barvě trumfů).
-
Prvních šest zdvihů se však do závazku nepočítá.
Za splnění závazku navíc získává útočící strana bonus v závislosti na výši vylicitovaného závazku.
Více podrobností o pravidlech, etiketě a hře se můžete dozvědět v tomto článku.
Pokud se chcete zlepšit v sehrávce, podívejte se na tento materiál.
Jak byste měli postupovat v obraně, se dočtete zde.
Historie bridže
Předchůdce bridže
-
Bridž má kořeny v Anglii v 16. století. Z roku 1529 pochází zmínka od Bischofa Latimera.
-
Dále vznikaly hry podobné bridži jako triumf, trumf, slamm, whisk a whist.
-
Whist byl v polovině 17. století velmi populární, ale první kniha o whistu byla vydána až roku 1728. Na rozdíl od bridže ve whistu není tichý hráč a barva trumfu se na začátku hry určí otočením náhodné karty.
-
V roce 1834 se ve whistu objevilo markování (velká, malá), což vedlo k „vědeckému“ pojetí hry. Studie o whistu napsaly i slavné osobnosti jako Cavendish nebo Deschapelles.
-
První turnaj ve whistu byl uspořádán Cavendishem v Londýně v roce 1857. Hrály proti sobě dva týmy, a aby byl eliminován faktor štěstí, byla hrána stejně namíchaná rozdání.
-
Myšlenka hraní stejně namíchaných rozdání se stala velmi populární ve Spojených státech: roku 1882 vznikl první klub v New Orleans.
-
Roku 1891 byla založena Americká whistová liga. Mitchell napsal první knihu o organizování turnajů.
Historie bridže
Bridž, který se časem stal populárnějším než whist, se začal ve větším měřítku hrát koncem 19. století v Anglii a ve Spojených státech. Bridž se rychle rozšířil pod jmény jako khedive (z turečtiny výraz pro egyptského vicekrále, z Káhiry se totiž hra dostala na Francouzskou riviéru) a brič (z ruského výrazu birič pro dražbu beztrumfové hry, do Ruska se hra dostala z Konstantinopole). V Anglii se roku 1886 objevil brič pod názvem ruský whist.
Základní rozdíl mezi bridžem a whistem bylo odkrytí karet tichého hráče a zavedení kontrování a rekontrování. Hlavní hráč vybíral barvu trumfů a jeho partner byl tichý hráč.
-
Roku 1904 byla zavedena dražba. Tichý hráč byl určen až výsledkem dražby.
-
Roku 1918 byl ve Francii zaveden „štychový“ bridž. Bylo možné dražit neomezeně vysoké závazky a body se počítaly pouze za vydražené a uhrané štychy (žádné body za nadštychy).
-
Roku 1925 vylepšil Harold S. Vanderbilt bridž zavedením systému bodování, který lépe zohledňoval náročnost závazku, což položilo základ moderního bridže. Tenkrát byl každý štych v beztrumfové hře hodnocen 35 body, ostatní bodování zůstalo v podstatě nezměněno až dodnes.
-
Roku 1926 byl v Anglii vydán první bridžový časopis.
-
Roku 1928 bylo konáno první mistrovství Spojených států: „Vanderbilt Cup“.
-
Roku 1929 vydal Culbertson první americký bridžový časopis.
-
Roku 1930 se stala bestsellerem Culbertsonova „modrá kniha“ o bridži, ve které byl mimochodem zaveden dražební pojem forcing.
-
Roku 1932 byla založena Mezinárodní bridžová liga (předchůdce dnešní Světové bridžové federace).
-
Roku 1934 zorganizoval Ely Culbertson, kterému se tenkrát přezdívalo Bridžový papež, první bridžovou olympiádu, jíž se zúčastnilo 200 000 hráčů z 65 různých zemí.
-
Roku 1935 se uskutečnil známý, dvacet jedna dnů dlouhý zápas mezi manželi Culbertsonovými a Simsovými na 150 rubberů, aby se rozhodlo o nejlepším hráči a systému a aby se zlepšil prodej bridžových knih. V témže roce se konalo v New Yorku první mistrovství světa, kde ve finále Spojené státy zvítězily nad Francií.
-
Roku 1940 se stal vůdčí bridžovou osobností Spojených států Charles Goren. Culbertsonovy metody podle něj příliš bazírovaly na bodovém hodnocení listů.
-
Roku 1950 bylo mistrovství světa přejmenováno na Bermuda Bowl. Roku 1957 začalo vítězné tažení italského „Modrého týmu“, který s výjimkou let 1970 a 1971 dominoval světové bridžové scéně až do roku 1975. Od roku 1976 do roku 1987 vítězné žezlo převzal americký tým „Dallas Aces“, jehož členové se díky velmi štědrým sponzorům stali skutečnými bridžovými profesionály.
-
Roku 1958 byla založena Světová bridžová federace (World Bridge Federation WBF).
-
Roku 1960 byla v italském Turíně uspořádána první týmová bridžová olympiáda, ve které zvítězila Francie nad Velkou Británií.
V dalším období až do devadesátých let došlo k několika změnám v organizaci mezinárodních turnajů. V dnešní době se největší bridžové svazy nachází ve Francii a v Nizozemí. Mnoho mezinárodních titulů ale získaly skandinávské země a Polsko. V Asii o bridžové prvenství bojuje Čína s Indonésií a kvalita těchto týmů je jistě srovnatelná s nejlepšími týmy Ameriky i Evropy. Roku 1995 byl bridž uznán mezinárodní olympijskou komisí, ale v Itálii byl již roku 1993 bridž přijat italskou národní olympijskou komisí.
Soutěže v bridži
Soutěže v bridži
Cílem každého sportu je soutěžit a porovnávat své síly s ostatními. V bridži můžete soutěžit nejen ve své kategorii, ale zároveň proti všem. Spravedlivé porovnávání dává možnost vyniknout! Soutěžit můžete následovně.
Klubové turnaje
Nejvíce klubových turnajů si můžete zahrát v Praze, a to každý všední den kromě pátku. V bridžovém klubu si však můžete zahrát také v Havířově, Uherském Hradišti, Českých Budějovicích, Pardubicích, Trutnově, Novém Městě nad Metují, Brně i v Ostravě.
Velice populární jsou bridžové týdny, které kombinují dohromady dovolenou s turnaji v bridži. Tyto týdny se pořádají v rekreačních střediscích v ČR, ale také v zahraničí.
Registrovaní hráči v Českém bridžovém svazu získávají "kovové" body do
celorepublikové klasifikace. Pro dosažení vyšší výkonnostní třídy je však potřeba hrát národní turnaje.
Všechny registrované bridžové kluby a jejich hrací dny najdete
zde.
Národní turnaje
Hlavní rozdělení bridžových turnajů je podle způsobu hodnocení - na impy (IMP) a top skóre (TOP), s čímž souvisí také soutěžní jednotky - páry a týmy (4-8 hráčů). V národních soutěžích se přidělují "stříbrné" body pro hráče se soutěžním členstvím v ČBS a "kovové" body pro hráče s rekreačním členstvím v ČBS.
Mezinárodní turnaje
Hráči, kterým nestačí soutěžení na národní úrovni, mají možnost vycestovat do zahraničí a zahrát si proti nejlepším hráčům světa. Nejlepší hráči se sjíždí na Mistrovství Severní Ameriky, které se koná třikrát do roka. Během 10 dnů se různých soutěží účastní přes 10 000 párů. Kvalitní soutěže je však možné najít i v Evropě. Např. na turnajích Grand Prix v Polsku naleznete přes 200 párů.
Čeští bridžisté se pravidelně zúčastňují turnajů na Slovensku, v Polsku, Rakousku, Maďarsku, velmi oblíbený je také festival v Pule, kam se začátkem září sjíždí nejlepší hráči z celé Evropy.
Mezinárodní juniorské soutěže
Mladí hráči mají možnost vycestovat do zahraničí ještě častěji. Díky celosvětové podpoře juniorského bridže je naše mládež několikrát do roka zvaná na soutěže v Rakousku, Polsku, Francii, Nizozemí, ale také například ve Finsku. Náklady na tyto soutěže jsou většinou pouze za cestu.
Pravidelné juniorské soutěže, kam vysíláme ty nejlepší:
-
Frankfurt Cup
-
White House Juniors v Amsterdamu
-
Youth Open Bridge v Paříži
Mistrovství Evropy a světa
Mistrovské reprezentační turnaje organizuje
Evropský bridžový svaz (EBL) a
Světový bridžový svaz (WBF). Mistrovství se konají ve všech kategoriích a střídají se co 2 roky tzv. Open soutěže, kam může země vyslat libovolný počet hráčů, a týmové mistrovství, kam může každá země vyslat pouze jeden tým v každé kategorii. Na týmové mistrovství světa se týmy musejí kvalifikovat z ME.
FAQ
1. Chtěl bych vyzkoušet bridž, kam mám zajít, komu napsat nebo komu zavolat?
Záleží na tom, odkud jste. Pošlete nám e-mail na
ucbs@seznam.cz, navrhneme vám vhodný klub nebo lektora.
2. Píšete, že bridž se hraje v párech. Co když nemám žádného kamaráda, se kterým bych chtěl bridž vyzkoušet?
To určitě není překážkou. Výhodou bridže je, že hrát v páru můžete v podstatě s kýmkoli. Ozvěte se nám a partnera vám najdeme. Vyzkoušet můžete také online hraní - doporučujeme aplikace
Funbridge a
Bridge Base Online.
3. Jak je možné, že v bridži nehraje roli náhoda?
V bridži se hraje s předem namíchanými kartami (generuje a rozdává počítač -
ukázka na youtube) a takto namíchané partie hrají všichni účastníci turnaje. Nezáleží tedy na tom, jak dobré máte karty, pouze to, jestli s nimi uhrajete lepší výsledek než hráči u ostatních stolů.
Podívat se také můžete na to, jak správně zamíchat karty ručně, abyste dostali perfektně zamíchaný balíček -
youtube video.
4. Hraje se bridž o peníze?
Ano a ne. Společenský bridž (tzn. když se sejdou čtyři hráči na bridž u skleničky vína) se může (ale zdaleka nemusí) hrát o drobné peníze. My však hrajeme soutěžní bridž a jak už vyplývá z názvu, hrajeme pro čest, slávu a dobrý pocit ze hry.
V soutěžním bridži se však hraje o "prize money". Hráči zaplatí poplatek za účast, tzv. "entry fee". Část z těchto vkladů do soutěže se běžně používá na ceny pro nejlepší hráče, ale tyto ceny zdaleka nedosahují závratných výšin. Záleží tedy hodně na turnaji a sponzorech. K nejlepším "prize poolům" v Evropě patří ME v Monaku, kde je první cena pro tým 35 000 EUR nebo turnaj v
Oslu, kde je první cena 665 000 Kč pro nejlepší pár.
5. Jak dlouho trvá se bridž naučit?
To záleží jen na vás! Určitě je výhodou, když máte zkušenosti z jiných karetních her. Rozhodně to ale neznamená, že jste výrazně znevýhodněni v opačném případě.
Základní pravidla se dají naučit během pár minut a začít můžete hrát v zásadě ihned. Kvalita hry však nebude vysoká. Pokud byste se chtěli zúčastnit soutěže a mít šanci uhrát rozumný výsledek, může to trvat měsíce až roky, pokud budete hrát jednou týdně. S hraním online to půjde jistě mnohem rychleji. Následně už se budete po zbytek života pouze zlepšovat a objevovat dosud nepoznané krásy bridže.
6. Je v mém městě bridžový klub?
Seznam bridžových klubů na území ČR naleznete
zde. Zkuste kontaktovat ten "svůj", případně se obraťte přímo na nás (
ucbs@seznam.cz) a my vám nějaký klub doporučíme.
7. Je bridž finančně náročný? Kolik peněz stojí lekce bridže?
K bridži stačí balíček karet. Samozřejmě pokud po nějaké době začnete jezdit na turnaje, náklady na ubytování, jídlo, startovné a dopravu vás neminou. Bridž ale rozhodně patří k finančně únosným aktivitám, jelikož nepotřebujete speciální vybavení. Pokud máte zájem o kurzy bridže, jedna lekce v Praze Vás vyjde řádově na 200 korun v případě skupinových lekcí, v případě individuálních na 400-600 Kč.
8. Existují kurzy bridže pro seniory?
Existují kurzy v Praze a vede je lektorka
Eva Fořtová. Kurzy nejsou vysloveně pro seniory, nicméně průměrný věk v kurzech je poměrně vysoký. Eva také organizuje (dotované) bridžové zájezdy pro seniory, více se dozvíte na jejích webových stránkách.
9. Můžu si zahrát online? Existují bridžové aplikace do mobilních telefonů?
Rozhodně ano, největší online hernou (samozřejmě zdarma) je
Bridge Base Online - BBO. Zde můžete hrát s počítačem, ale zejména s ostatními hráči. Můžete zde také sledovat živé přenosy z mistrovství a významných světových soutěží.
Pro Evropu je nejlepší aplikací
Funbridge, kde hrajete pouze s počítači. Herní systém je velmi přívětivý a AI je na velmi vysoké úrovni, takže se také můžete od počítače hodně naučit.
Ostatní herny jsou spíše lokální (například nizozemský a australský StepBridge). Přehled mobilních aplikací je k dispozici například
zde, je jich relativně hodně - některé spíše výukové, některé na online hru (BBO má také mobilní aplikaci).
Funbridge
Bavte se a soutěžte s přáteli
Co je to Funbridge?
Funbridge je elektronická herní platforma, aplikace, která nabízí hraní na počítači, tabletu či telefonu. Funguje na operačních systémech Android, Microsoft Windows a macOS. Verzi pro PC můžete stáhnout
zde. Po následování standardních pokynů se vám aplikace nainstaluje do počítače a vytvoří se vám zástupce na ploše.
Funbridge nabízí zejména hru s roboty. Nejste tedy závislý na partnerovi či soupeřích, a můžete tedy hrát kdekoliv a kdykoliv. Za partnera máte robota, kterému Funbridge říká "Argine". Jako soupeři vám budou další 2 roboti využívající stejnou technologii. Máte tedy stejné soupeře jako každý, kdo se turnajů na Funbridge účastní, je tedy jen na vás, jak se s partií popasujete. Ostatní hráči drží stejné karty jako vy, takže se porovnáváte s lidmi, a ne s počítači, ty slouží jen jako vaši sparing partneři.
Na Funbridge je zaregistrováno téměř 300 000 hráčů a každý den se odehraje přes 1 milion rozdání. Stačí se jen zaregistrovat a hrát.
Jak se do Funbridge zaregistruji?
Po stažení aplikace a jejím nainstalování se vám po spuštění zobrazí úvodní partie. Po jejím odehrání vám pak systém sám nabídne registraci stejně jako u jiných her a programů. Můžete si vytvořit svůj vlastní profil a napsat o sobě, co uznáte za vhodné a chcete, aby viděli i ostatní uživatelé. Po zaregistrování je vám aplikace již plně k dispozici.
Na úvod dostanete 100 rozdání zdarma a další rozdání můžete získat vylepšením vašeho profilu. Pro další hraní už si ale musíte pořídit jeden z nabízených balíčků, a to buď jako Funbridge Premium (neomezený počet rozdání), nebo si zakoupit pouze počet rozdání. V případě, že hodláte hrát hodně, vyplatí se koupit roční licenci. 100 rozdání zdarma můžete také získat účastí na MČR IMP, MIX, TOP a Prezidentském poháru.
Nekupujte si produkty přes aplikaci na mobilu nebo tabletu - Google Play či App Store si účtují další poplatky. Nejlepší je přihlásit se na webu
http://www.funbridge.com a kupovat vše přes tuto stránku. Roční premium předplatné na neomezený počet rozdání stojí 110 EUR.
Funbridge profil
Každý z hráčů má na platformě Funbridge svůj profil, kde se zobrazují nejen informace o něm (hráči si sami zvolí, které informace se zobrazí), ale hlavně o výsledcích. Najdete zde žebříčky výzev, průměr dosažený v turnajích a další zajímavé informace. Máte ale také možnost s hráčem chatovat či mu poslat dárek v hodnotě měsíčního či ročního předplatného. Problémy s vánočním dárkem tak mohou být vyřešeny během pár minut.
Specifika Funbridge a dražební systém
Hráč si může zvolit dražební systém (v nastavení aplikace), který mu vyhovuje, a robotický partner se plně přizpůsobí. V "Menu" -> "Settings" -> Bidding Conventions" si každý může zvolit dražební systém a konvence, které mu vyhovují, na výběr jsou např.: Acol, SAYC, Polský tref, ale i další, pro "fajnšmekry" existuje možnost nadefinovat si systém sám. "Argine" používá systém 5-card Major Intermediate a je v něm nejpřesnější. Pokud nemáte jinou preferenci, doporučujeme zvolit toto standardní nastavení.
Argine markuje sice poctivě, ale nemá příliš nastavení. Základní metodou je markování francouzským stylem, kdy velká karta je pozitivní, častěji však ukazuje sudý počet karet. Zejména v obraně se dá spolehnout na markování počtu. Systém k signalizování nepoužívá vyšší karty než osmička. Můžete tedy předpokládat, že při zahození vyšší karty je tato karta nejmenší kartou soupeře. Systém ale občas markuje i falešně, tak buďte na pozoru a raději se zamyslete, než vyvodíte ze shozů počítače finální důsledky.
Funbridge nabízí během hry nápovědu k hláškám partnera i k hláškám soupeřů. V pozdější dražbě už je ale lepší se spolehnout na svůj úsudek než na text napsaný v nápovědě - robot ho již nemusí dodržovat. Při dodržování základní logiky přirozené dražby se s počítačem draží dobře a dá se od něj i ledacos naučit. Ohodnocení listu s krátkostmi ale dělá systému problémy, tak buďte při dražbě slemů opatrní.
Jaké turnaje mohu na Funbridge hrát?
Funbridge nabízí mnoho různých způsobů, jak hrát a porovnávat se s ostatními. Základní nabídkou jsou turnaje a nezávazné tréninky.
V případě, že si chcete jen zatrénovat, máte nabídku hrát náhodná rozdání ve skórování IMP nebo MP. Výsledky se vám započítávají do vlastní statistiky, takže vidíte, jak si stojíte a zda se zlepšujete, či naopak. Na Funbridge máte vždy zpětnou vazbu od ostatních hráčů.
Zajímavou variantou pro začátečníky je využít možnosti lekcí a výukových partií. Bohužel vše je v angličtině či jiných jazycích, na český překlad si budeme muset ještě nějakou dobu počkat.
Pokud se chcete porovnávat s těmi nejlepšími hráči, můžete zvolit možnost Face the Elites. Jedná se o 100 turnajů po 4 rozdáních, kde si zahrajete proti těm nejlepším hráčům na Funbridge. Toto je asi největší výhodou této aplikace – po každém rozdání si můžete kliknout na jiné hráče a podívat se, jak dražili a jak šla sehrávka od začátku až do konce. Je to tedy jedinečná příležitost, jak se zlepšovat.
Zajímavou variantou jsou komentované turnaje. Ty se ale platí zvlášť a nepřináší tak velkou přidanou hodnotu, a proto také Funbridge dále do těchto turnajů neinvestuje. Alternativou jsou videa komentovaná Christophem Grossetem ve francouzštině či Milanem Macurou v angličtině. Tyto komentáře jsou zdarma ke zhlédnutí na
youtube.com.
Tím se dostáváme k poslední možnosti v záložce Practise. Jedná se o exkluzivní turnaje založené samotnými uživateli, které mají svá vlastní nastavení. Můžete si zde založit svůj privátní turnaj, který budete hrát s přáteli, nebo nabídnout všem hráčům Funbridge další turnaje. K dispozici je více než 800 různých turnajů.
To nejzajímavější, co však Funbridge nabízí, jsou online turnaje. Všechny možnosti najdete v záložce Play a tournament.
První možností jsou turnaje Series. Jedná se turnaje skórované na matchpointy (čili párák). Je to alternativa českých skupinovek. Ve 14denní periodě musíte odehrát 5 turnajů po 4 rozdáních, abyste se dostali do žebříčku. Dohromady se vám počítá průměr z těchto turnajů a podle toho, jakého průměru dosáhnete, postoupíte do vyšší skupiny, zůstanete ve stejné, nebo sestoupíte o úroveň níže. Máte tak možnost se porovnávat se stejně zkušenými hráči a můžete tak reflektovat, jak si stojíte. V případě, že odehrajete 10 turnajů, nejhorší 2 výsledky se vám z průměru vynechají. Za každých následujících 10 turnajů se vám smažou další 2 výsledky. Když se vám tedy nepodaří nějaký z turnajů, není třeba zoufat, jen musíte odehrát více rozdání, kde si povedete lépe. Nejvyšší úroveň je tzv. Elite označená hvězdičkou. Dostanete se do ní ziskem přes 58 % v series 1, což není jednoduché.
Tournaments of the day
Každý den máte možnost si zahrát denní turnaje. Na jejich odehrání máte 24 hodin a hrají se na 20 rozdání. Na výběr máte skórování IMP či MP a čtyři různá časová pásma. Dohromady to dělá 160 rozdání denně, která můžete odehrát proti tisícům jiných hráčů.
Týmovou alternativou je Team Championships. Je to soutěž 4-6členných týmů. Jeden z hráčů založí tým a může pozvat až 5 kamarádů do týmu. Každý měsíc se pak hraje 5 kol. V jednom kole hrají 4 hráči z týmu a mají 5 dní na odehrání 16 rozdání. Výsledky každého hráče se porovnávají proti hráčům z jiných týmů ve vlastní skupině A až D. Na konci každého měsíce pak postoupíte o ligu výše, zůstanete, kde jste, nebo sestoupíte o ligu níže, pokud se týmu nedařilo. Tým získává podle stanoveného přepočtu body za každého poraženého hráče ve skupině.
Kapitán se stará o nasazení hráčů do jednotlivých kol a každý hráč vidí, jak se daří jemu i celému týmu. V rámci týmu je také možné si psát a komunikovat tak s ostatními členy týmu. Můžete si zobrazovat výsledky jiných týmů a dívat se, jak se daří vašim kolegům.
Poslední možností v záložce soutěže jsou Federation tournaments. Těm je věnovaná celá kapitola. Jedná se o soutěže pořádané jednotlivými federacemi a přidělují se za ně klasifikační body. Tyto turnaje se platí separátně a je jen na svazu, jaká kritéria turnaje zvolí.
Vyzvěte svého kamaráda na duel jeden proti jednomu
Tato varianta hry je velmi populární – Challenge a player. V této záložce můžete vyzvat dalšího hráče na Funbridge nebo si můžete vyzkoušet, jak dobrý je počítač. Jedná se o 5 rozdání s IMP hodnocením, porovnáváte se pouze proti vašemu protivníkovi. Je to podobné týmovému zápasu, ale nepotřebujete k tomu zbytek týmu a porovnáváte se jen s tím, koho jste vyzvali. Systém ukládá dlouhodobou statistiku, takže víte, jak si vedete proti komu. Zejména mezi juniory je tato varianta velmi populární.
Žebříčky
Systém nabízí porovnání všech hráčů v různých kritériích. Pořád je tak možné v něčem soutěžit a stanovovat si nové cíle. Záleží jen na vás, jak k internetovému hraní s roboty přistoupíte a jak vás zaujme. Musíme vás však varovat, protože hraní na Funbridge je opravdu zábava a hra vás může naprosto pohltit. Jak lépe byste ale chtěli trávit svůj volný čas?
Úvod do licitace
Licitační systém Natural Basic
Licitační systém Natural Basic
Tuto verzi vypracoval Milan Macura, stažení systému pro tisk zde.