- Reportáže z akcí
- Zveřejněno 5. března 2019
- Lucie Kohutová
Vítězi ME MIX se stali Švédové, český tým obsadil 23. místo
První ročník týmového ME v kategorii MIX ovládl švédský juniorský tým, na stupních vítězů jej doprovodili Lotyši a Francouzi.
O akci
EBL se v letošním roce rozhodla uspořádat zcela novou soutěž, kterou se stalo mistrovství Evropy mixových týmů. Nezbytným parametrem je účast alespoň dvou párů hrajících za jedno družstvo. Pár tvoří vždy muž a žena. Soutěž je otevřená všem věkovým kategoriím, nejsou nastaveny žádné limity, jako je tomu například u kategorií do 20 nebo do 26 let. První ročník se uskutečnil v hlavním městě Portugalska, Lisabonu, v termínu 22.-28. února 2019. Česká republika obsadila při premiéře 23. místo, v dalších letech se snad můžeme těšit na vylepšení umístění našich barev, popřípadě zabojovat o možnost účasti na mistrovství světa, kam postupuje nejlepších osm družstev.
Účastníci
Úvodního ročníku soutěže se zúčastnilo úctyhodných 30 družstev. Českou republiku vyjely reprezentovat dva páry: Daniela Hnátová - Milan Macura, Lucie Kohutová - Martin Scháňka. Účast třetího páru až do poslední chvíle nebyla jistá, nakonec se však Karolína Kopecká a David Vozábal k týmu ze závažných důvodů nepřipojili.
Formát soutěže
Soutěž se odehrála v průběhu sedmi hracích dní systémem round robin, každý proti každému v celkovém součtu 29 kol. Program všech dní tedy zahrnoval čtyři zápasy kromě soboty - druhého hracího dne, kdy se zápasů po 12 partiích konalo pět. Začínalo se tradičně v 10 hodin dopoledne místního času (11 hodin našeho času). Z každého kola byly dva zápasy přenášeny na BBO.
Průběh
První hrací den započal poměrně nad očekávání, když český tým porazil ambiciózní týmy, které předpokládaly boj o příčky nejvyšší. Proti Polákům i Švédům shodně zapsal 11,38 VP. Po obědě však následovaly dvě porážky proti Rusku (5,54 VP) a Itálii (2 VP). Výrazná prohra s Itálií seslala tým průběžně až do třetí desítky startovního pole.
Druhý den se vyvíjel obdobným způsobem - úvodní dva zápasy přinesly vítězství nad Rakušany s 18 VP a Srby s 15,79 VP, poté však opět přišly dvě vysoké prohry s Turky (1,72 VP) a Finy (1,22 VP). V závěru soboty si reprezentanti alespoň mírně spravili chuť těsnou výhrou nad Francouzi (10,36 VP).
Třetí hrací den se z hlediska průběhu ustálil, přinesl porážku s Nory (6,03 VP), vítězství s Angličany (14,22 VP) a dvě těsné porážky s Bulhary (9,29 VP) a Chorvaty (9,64 VP).
Čtvrtý den, pondělí, přinesl týmu pouze jediné vítězství ve druhém zápase proti Švýcarsku (16,73 VP), z ostatních zápasů odešli Češi poraženi. Proti Maďarsku získali 8,95 VP, proti Rumunsku 5,30 VP a proti Izraeli 5,07 VP.
V úterý se vítězně vyvedl až poslední zápas proti Estonsku (15,99 VP), předchozí zápasy skončily prohrami s Lotyši (6,55 VP), Belgičany (4,01 VP) a Islanďany (6,55 VP).
Středa byla českým černým dnem provázeným čtyřmi prohrami postupně proti Dánsku (6,29 VP), Nizozemsku (3,63 VP), Něměcku (2,76 VP) a Portugalsku (4,42 VP).
Poslední hrací den už šlo pouze o korekci skóre. O boj o umístění v TOP 20 Čechy připravil debakl s Řeckem, kdy si odnesli pouze 1,59 VP. I přes další vítězství ze zápasů se Skotskem (17,56 VP), Španělskem (10,36 VP) a Irskem (14,93 VP) tedy skončili na konečném 23. místě.
Obecně platí, že proti polským týmům je výhodnější hrát v samém úvodu turnajů, jelikož jejich výsledky se později postupně zlepšují. Přesvědčili jsme se o tom sami ihned v prvním zápase:
Soupeři si nerozuměli v dražbě, skončili tedy mylně v závazku 4H, kdy dražební hláška 4H byla jedním z dvojice považována za cuebid, druhým to play. Partie přinesla Čechům 14 IMP, protože na druhém stole Martin Scháňka a Lucie Kohutová vydražili velký slem po dražbě:
1H - 2C*
2D* - 3C
3H - 4C*
4S* - 7C
2C = GF, 2+C
2D = 15+
4C = dotaz na esa s určením trumfové barvy
4S = 2 esa bez Q trumfové
Mnoho soupeřů používalo dražební systémy zahrnující zahájení silným 1C. To byly chvíle pro Milana a Danielu, kteří dokázali ve většině situací značně stížit protihráčům život a zajistit tak týmu někdy až nečekané zisky - jako třeba v zápase proti Estoncům:
Sever zahájil silným 1C, do čehož Daniela zasahuje 1D slibující 3listy v ostatních barvách. Na 1NT hráče na jihu draží sever 3NT.
Milan vynesl 8 pikovou, na kterou hl. hráč pokládá ze stolu K, Daniela odmarkovává 7 pikovou. Následně je staženo eso srdcové a hrána srdce, kterou bere Daniela králem a vrací J pikového. Po stáhnutí tří kol piků (Daniela zahazuje káro) hraje Milan tref. Hlavní hráč po okamžitém vzetí esa hraje na základě informace z dražby impas kárový. Daniela se tím pádem dobírá na J kárového a bere vypracované zdvihy v ostatních barvách. Bez čtyř za skóre +200.
Výsledky
Vítězem 1. ročníku MIX ME v roce 2019 se stal tým Švédska hrající ve složení CLEMENTSSON Sanna - EKENBERG Simon, GRONKVIST Ida - GRONKVIST Mikael.
Na 2. místě skončil tým Lotyšska, jenž reprezentovali ROMANOVSKA Maija - LORENCS Martins, ALFEJEVA Jelena - RUBINS Karlis.
Bronzové medaile si odvezl tým Francie, za který nastoupili FREY Nathalie - VOLCKER Frederick, GAVIARD Daniele - BESSIS Thomas, CRONIER Benedicte - CRONIER Philippe.
Český tým obsadil v konečném pořadí 23. místo.
Butlerové hodnocení nejlepších hráčů k nahlédnutí zde:
Oficiální web s výsledky zde.
Galerie